23948sdkhjf
Log ind eller opret for at gemme artikler
Få adgang til alt indhold på Nordiske Medier
Ingen binding eller kortoplysninger krævet
Gælder kun personlig abonnement.
Kontakt os for en virksomhedsløsning.

Fom Technologies lander rekordordre og opjusterer med 22 procent

Fom Technologies har landet en rekordstor ordre hos den skandinaviske batterikoncern Novo Energy, og det får nu Kastrup-virksomheden til at opjustere forventningerne til regnskabsåret markant.

Således opjusterer de nu forventningerne til omsætningen med 22 procent, så de nu forventer en omsætning i intervallet 65-75 millioner kroner.

Det oplyser Fom Technologies i en pressemeddelelse.

Ordren på slot die-coating-udstyr til den svenske batterifabrik vækker glæde hos Fom-CEO Michael Stadi, der ser frem til at tage fat på arbejdet med Novo Energy, som han håber kan gøre en bæredygtig forskel.

- Nu skal vi hjælpe Novo Energy med at udvikle effektiv lagring af energi; et kritisk forskningsområde, hvor både konkurrenceniveauet, efterspørgslen og gevinsten i form af bæredygtigt impact er på højeste niveau, siger han i pressemeddelelsen.

Serlvom Fom Technologies opjusterer forventningerne til omsætningen, så holder de fast i et forventet EBITDA på 2-5 millioner kroner.

BREAKING
{{ article.headline }}
0.141