Aluminiumsstøberi får tiltrængt kapital fra svensk investeringsselskab

Det svenske investeringsselskab Lazarus Industriförvaltning har købt sig ind i Jydsk Aluminium Industri, JAI, og er blevet hovedaktionær.
Købet kommer efter nogle år, hvor JAI har gennemført store investeringer, som har tæret på likviditeten.
Lazarus kommer med nye millioner, som går ind i virksomheden. De eksisterende aktier bliver dermed udvandet. Lazarus Industriförvaltning kommer til at eje 67 procent af aktiekapitalen.
- Vi har investeret over 100 mio. kr. de seneste år, og det har vi gjort for lånte penge, siger adm. direktør og medejer Kenn Christensen. Pengene er lånt hos Nordea og EIFO, Danmarks Eksport- og Investeringsfond.
Jydsk Aluminium Industri har 210 medarbejdere og har hjemme i Herning.
Støberiet har især haft meget store investeringer i produktionsapparatet i forbindelse med sin kæmpeordre på dele til BMW's motorcykler.
- Det har været aftalen med vores bank, at når vi var på rette tid og sted, skulle vi finde en stærkere investor. Det har vi gjort nu. Jeg er glad for, at der nu bliver rettet op på egenkapitalen, siger Kenn Christensen. Selv fortsætter han på direktørposten efter ejerskiftet.
Det har været aftalen med vores bank, at når vi var på rette tid og sted, skulle vi finde en stærkere investor Kenn Christensen, adm. dir. Jydsk Aluminium Industri
Han og de andre aktionærer, som kommer fra den oprindelige ejerfamilie, beholder deres aktieposter, men må leve med, at deres andele bliver udvandet.
Egenkapitalen i støberiet har i flere år været lav, senest på 13,0 mio. kr. ved udgangen af 2023, hvor balancesummen lød på 217,5 mio. kr., svarende til en soliditetsgrad på bare 6 procent.
Jydsk Aluminium har i flere af de seneste år haft underskud. I 2022 fik virksomheden dog et overskud på 3,0 mio. kr. I 2023 blev det til et underskud på 7,2 mio. kr. - stærkt belastet af renteudgifter på 9,0 mio. kr. Med det nye kapitalindskud bliver de renteudgifter væsentligt reduceret.
Gode kunder, god teknologi
Metal Supply har talt med Kenn Christensen og med partner Yann Blandy fra Lazarus Industriförvaltning minutter efter, de to parter havde underskrevet aftalen.
Yann Blandy ser rigtigt gode fremtidsmuligheder i Jydsk Aluminium (JAI).
- Vi er glade for det, vi har set hos JAI. Virksomheden har gode medarbejdere, gode kunder og en god teknologi. Det er en virksomhed, der har et klart fokus. Vi er glade for det potentiale, der ligger i virksomheden. Hele regionaliseringen af forsyningskæderne giver virksomheden nogle vækstmuligheder. Men det er klart, at virksomhedens balance var skrøbelig, siger Yann Blandy.
- Vi vil gerne have vækst i virksomheden. Men vi søger ikke vækst kun for vækstens skyld. Det skal være en sund vækst, siger Yann Blandy.
Parterne er allerede blevet enige om at investere i to nye CNC-maskiner.
- Vi kommer til at investere mere end 20 mio. kr. i år i automation, siger Kenn Christensen.
Jydsk Aluminium har over de seneste år skaffet flere og flere kunder med behov for komplekse støbe emner. Det kulminerede med ordren til BMW, som ligger i størrelsesordenen 500 mio. kr. over de næste 10 år.
Tålmodig investor
Kenn Christensen er glad for, at Lazarus Industriförvaltning er en tålmodig investor.
- Det er ikke en kapitalfond, som har brug for at købe og sælge hvert tredje år. Lazarus er en langsigtet investor. De investerer med deres egne penge, siger han.
Yann Blandy oplyser, at egenkapitalen med investeringen fra Lazarus vokser fra 5 til 30 procent. Regnet ud fra en balancesum i slutningen af 2013 på 217,5 mio. kr. øges egenkapitalen fra 11 til 65 mio. kr. Ud fra den beregning har Lazarus investeret omkring 54 mio. kr. i Jydsk Aluminium og sikret sig to tredjedele af ejerskabet.
Køber udfordrede virksomheder
Lazarus Industriförvaltning har specialiseret sig i at købe virksomheder, som er i en krisesituation, og som har brug for en turn-around.
Lazarus Industriförvaltnings partner Martin Alsander forklarede det i efteråret således til det svenske Metal-Supply:
- Vi investerer i det, vi kalder særlige situationer, meget bredt defineret. Oftest er det virksomheder, der er løbet ind i akutte problemer som likviditetsproblemer, men det kan også være virksomheder, der klarer sig godt, men hvor der er brug for os på andre måder - som at have stor gæld, men ellers klarer sig godt. Vi forsøger at finde virksomheder, hvor vi kan bidrage med noget, noget kompliceret, der gør, at andre klassiske private equity-virksomheder ikke orker at engagere sig.
Lazarus Industriförvaltning
- Lazarus Industriförvaltning er et svenske investeringsselskab, som blev startet i 2020 af fire partnere
- Investeringsselskabet samler investeringer fra en 45-50 private investorer som erhvervsledere, industrifamilier m.m.
- Jydsk Aluminium Industri er selskabets tiende investering