23948sdkhjf
Log ind eller opret for at gemme artikler
Få adgang til alt indhold på Nordiske Medier
Ingen binding eller kortoplysninger krævet
Gælder kun personlig abonnement.
Kontakt os for en virksomhedsløsning.

Gang i 27,5 ha erhvervsby ved Vejle efter års forarbjede

Efter seks – syv års arbejde med at udarbejde dispositions- og lokalplaner er opførslen af en ny erhvervsby i Vejle påbegyndt. 

Vejle Syd er navnet på det godt 27,5 hektar store område, som pt består af store projektgrunde, hvor planen er at bygge til større logistik- og kontorvirksomheder. 

Bygningsentreprenøren Erling Jensen og tre andre investorer ejer grunden, skriver EDC Erhverv Poul Erik Bech, der skal finde lejere og formidle grundsalg, i en pressemeddelelse. 

– Da de to landmænd, der ejede den 27,5 ha store grund, besluttede sig for at sælge, valgte jeg at investere i projektet, da jeg allerede havde været med til at udforme dispositions- og lokalplanerne og gerne ville følge projektet til dørs, fortæller Johnny Røn, adm. direktør i entreprenørvirksomheden Erling Jensen og investor i Vejle Syd, i meddelelsen. 

– Sammen med tre andre investorer overtog jeg pr 1. juli grundstykket, hvor vi netop er gået i gang med byggemodningen af veje. Selve dispositionsplanen for området er foreløbig, og der er endnu ikke bygget noget på grundene, da det endelige projekt, vil blive udarbejdet i samarbejde med de fremtidige kontor- eller logistikvirksomheder, så de selv får indflydelse på projektet, tilføjer han. 

Entreprenør-direktøren tilføjer, at der på området bliver gjort plads til, at superlastbiler kan komme ind og ud. Derudover er det tilladt at bygge 8 kbm pr kvm. 

Den foreløbige dispositionsplan viser, at der skal bygges fire logistik/produktionsejendomme og en – fire kontorejendomme. Ligeledes kan området også blive anvendt til servicefunktioner såsom tankstation eller restaurant. 

En af grundstykkerne i Vejle Syd er solgt, og de resterende grundstykker er fortsat til salg.

BREAKING
{{ article.headline }}
0.078