23948sdkhjf

Fremgang hos Fynsk plastvirksomhed

Dansk Elastomer, der er specialiseret i polyurethan-støbning, kom ud af 2021 med et overskud før skat på 6,8 millioner kroner – det betød en fremgang på 1,4 millioner kroner fra året før. Det skriver Fyens.dk.

Virksomheden, der har hjemme i Aarup på det vestlige Fyn, blev i 2020 ramt af coronakrisen, hvor blandt andet leverancer til at associeret firma, der leverer dele til håndtering af bagage i lufthavne, gik meget ned.

Direktør Jacob René Gade kan dog melde, at der atter er kommet gang i den del, ligesom der er kommet en del andre ordrer.

Største hurdle lige nu er derfor mangel på materialer.

- Til nogle af vores produkter har vi manglet det i to måneder. Det, der har gjort, at det er gået godt, er, at vi har haft gang i mange andre ting, så det ikke har betydet så meget, og så vi har kunnet holde omsætningen rimeligt fornuftigt, siger han til Fyens.dk.

Han forventer at 2022 kommer til at gå lige så godt som 2021.

Originalartikel: https://fyens.dk/artikel/skuden-vender-millionoptur-til-maskinvirksomhed-men-direkt%C3%B8r-er-bekymret-er-en-ny-krise-p%C3%A5-vej

Dansk Elastomer A/S
mio. kr. 2021 2020
Bruttofortjeneste 18,5 15,8
Resultat af primær drift 6,8 5,4
Resultat før skat 6,8 5,4
Årets resultat 5,3 4,2
Balancesum 20,3 19,4
Egenkapital 17,9 16,6
Antal ansatte 23 22
Regnskabsåret blev afsluttet den 31. december 2021
Kommenter artiklen
Tip redaktionen
Udvalgte artikler
Udvalgte nyheder fra forsiden
Amerikanske ordrer giver Haarslev perfekt start på 2023
Basalt-direktør efter lukning: - Vi fortryder intet
Vognmand: Fri os fra grønt bluffnummer
To statslige selskaber skal eje og drive 'brint-rør'
Energistyrelsen lægger an til markedsdialog om udbud af 9 GW havvind
Dansk racerkører med kurs mod stjernerne
Nordiske Medier:

Nyhedsbreve

Send til en kollega

0.094