En af nordtysklands største byrumsopgaver tilfalder arkitektvirksomheden C.F. Møller Architects, der efterhånden har fået et godt fodfæste syd for grænsen.
Den danske tegnestue har vundet konkurrencen om de offentlige udendørsarealer omkring den nye station for fjerntog i Hamburg-Altona.
Projektet er en opfølger på en tidligere konkurrence om at ...
Danske artikter skal designe areal ved togstation
C.F. Møller Architects har vundet opgaven med at designe arealer omkring den nye togstation i Hamburg-Altona, som også er tegnet af de danske arkitekter
C.F. Møller
C.F. MøllerC.F. MøllerC.F. Møller
5
Billeder

C.F. Møller arkitekterne skal designe arealet omkring stationen Hamburg-Altona. Det trafikerede sted kommer til at indeholde både nye boliger og kulturbyggerier samt flere grønne områder. Illustration: C.F. Møller
Få adgang til hele artiklen
- nemt og hurtigt
Køb abonnement
Vælg mellem vores abonnementer til Nordiske Medier DK, og find det, der passer dig og/eller dit firma
Se abonnementer