23948sdkhjf
Log ind eller opret for at gemme artikler
Få adgang til alt indhold på Nordiske Medier
Ingen binding eller kortoplysninger krævet
Gælder kun personlig abonnement.
Kontakt os for en virksomhedsløsning.

CNC Onsite udvider ejerkredsen

Med virkning fra 1. oktober 2021 overtager Søren Schmidt Kellenberger en tredjedel af aktierne i CNC Onsite.

Selskabet vil herefter være ejet af Hans Løvlund Toft, Søren Schmidt Kellenberger og Aage Dam med en tredjedel del til hver.

I forbindelse med salget forhøjes egenkapitalen i CNC Onsite væsentlig.

Samtidigt indtræder Søren Schmidt Kellenberger i den daglige drift som salgsdirektør. Han har de senest to år siddet i bestyrelsen hos CNC Onsite og har derved indgående kendskab til virksomheden.

Søren Schmidt Kellenberger har i mange år arbejdet og været medejer af ingeniørvirksomheden R&D, som i 2019 blev solgt til amerikanske MTS Group.

- Vi ser rigtig meget frem til at få Søren ind i ejerkredsen og ikke mindst få ham med på holdet i driften. CNC Onsite har brugt de sidste år på at udvikle nogle unikke reparationsløsninger, som vi nu for alvor skal have implementeret hos kunderne globalt. Vi har hidtil været meget reaktive i vores salgsproces, og dette skal Søren hjælpe os med at ændre til at vi skal være mere proaktive, udtaler Aage Dam, og fortsætter:

- Vindmølleindustrien er globalt i vækst, og vi ser, at der både i prototype-, produktions- og servicefasen er behov for virksomheder, som kan tilbyde onsite maskinbearbejdning med høj præcision. CNC Onsite har i dag specialudviklede maskiner og løsninger, som betyder, at vi bliver anvendt globalt. Dette ønsker vi at udvide endnu mere med en kombination af egen tilstedeværelse og samarbejde med andre virksomheder i de geografiske områder, hvor der er kraftig vækst i opsætning af vindmøller.

BREAKING
{{ article.headline }}
0.095