23948sdkhjf
Log ind eller opret for at gemme artikler
Få adgang til alt indhold på Nordiske Medier
Ingen binding eller kortoplysninger krævet
Gælder kun personlig abonnement.
Kontakt os for en virksomhedsløsning.

Haldor Topsøe går ned på vågeblus i Rusland

Ligesom en række andre danske virksomheder har Haldro Topsøe nu også besluttet sig for at drosle helt ned for sine aktiviteter i Rusland. Det skriver SN.dk.

- Det er en forfærdelig udvikling, vi ser i Ukraine, og vi føler med den ukrainske befolkning. Vi har forretning i Rusland og regionen i øvrigt og har kontor i Moskva. Vi har besluttet at stoppe alle nye, kommercielle aktiviteter i Rusland og Belarus. Da situationen hele tiden udvikler sig i Ukraine, har vi også valgt at stoppe for ny forretning her, siger media relations manager hos Topsøe, Ulrik Møller Frøhlke, til SN.dk.

Topsøe har blandt andet kunder i den russiske olie- og kemiindustri.

Den nordsjællandske virksomhed risikerer dog også at blive ramt på en anden flanke af krisen. Haldor Topsøe er nemlig storforbruger af gas i sin produktion, og er på en liste udarbejdet af Energinet over ikke-beskyttede kunder, som i tilfælde af en energikrise ikke vil få dækket deres behov.

Ulrik Møller Frøhlke oplyser dog til SN.dk, at man er i dialog med forsyningsmyndighederne, og at det fortsat er usikkert, om Topsøe kommer til at mangle gas, hvis russerne lukker for hanerne.

Originalartikel: https://www.sn.dk/frederikssund-kommune/topsoee-kan-blive-ramt-dobbelt-af-russisk-invasion/

BREAKING
{{ article.headline }}
0.108