De seneste år har Mors-virksomheden He-Va udvidet fabrikkerne i både Nykøbing og Ørding, og for en lille måneds tid siden begyndte endnu et byggeri.
Denne gang er det en ny lager- og opskæringshal på 1.800 kvadratmeter, der bliver bygget ved fabrikken på N.A. Christensensvej i Nykøbing.
Det er man blevet tvunget til, fortæller grundlægger og admi...
Far og søn tjener flere penge end nogensinde - nu udvider de igen
I efteråret var ejerne pessimistiske, men nu er ordrebogen allerede fyldt. Eneste begrænsning er fabrikkens egen kapacitet

Far og søn - Villy og Heine Christiansen - havde et godt 2020/2021, og trods lidt pessimisme i efteråret er optimismen nu tilbage. Ordrebogen er nemlig helt fyldt op. Arkivfoto: Diana Holm, Nordjyske
Få adgang til hele artiklen
- nemt og hurtigt
Køb abonnement
Vælg mellem vores abonnementer til Nordiske Medier DK, og find det, der passer dig og/eller dit firma
Se abonnementer